W kontekście ostatnich wydarzeń w Polsce i na świecie tj. rozprzestrzeniającej się pandemii Koronawirusa, przedsiębiorcy stanęli przed nowymi problemami i wyzwaniami.
We wszystkich gałęziach biznesu, a zwłaszcza w transporcie, produkcji, ale także usługach, występuje problem niemożności spełnienia świadczenia w określonym czasie, lub też zagrożenie spełnienia świadczenia co do zasady.
W oczekiwaniu na powstanie rozwiązań systemowych zapowiadanych przez Rząd, na dzień dzisiejszy przedstawiamy poniżej kilka kwestii, mogących służyć Państwu jako wskazówka przy analizie sytuacji Firmy.
W umowach odpowiedzialność może zostać ograniczona tylko do działania opartego na zasadzie winy. Jest to najczęstszy zakres odpowiedzialności.
Jeśli niemożność świadczenia jest spowodowana jedynie ograniczeniami wynikającymi z przepisów ustaw specjalnych, lub spowodowanych jako konsekwencja powstałych ograniczeń, odpowiedzialność nie powstaje.
Rekomendacja
Wykazanie, że opóźnienie było spowodowane okolicznościami niezależnymi od dłużnika, może prowadzić do zwolnienia z odpowiedzialności z tytułu kary umownej.
Siła wyższa to zdarzenie:
Za przejawy siły wyższej uznaje się katastrofalne zjawiska wywołane działaniem sił natury (np. epidemie), zjawiska społeczne o wielkiej skali oraz akty władzy publicznej (np. blokady granic i portów).
Rekomendacja
Aby mieć możliwość wyłączenia odpowiedzialności przede wszystkim należy:
Zmieniająca się dynamicznie sytuacja powoduje konieczność weryfikacji bieżącego stanu zobowiązań oraz majątku również w kontekście odpowiedzialności członków zarządu za zobowiązania spółek. Kompleksowe doradztwo w tym zakresie i podjęcie kroków prawnych pozwoli przedsiębiorcom odpowiednio dostosować się do panujących warunków. Ochrona majątku spółek i osób nimi zarządzających to obecnie jeden z priorytetów.
Posiadanie pakietowych ubezpieczeń gospodarczych staje się coraz bardziej powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Konieczne jest jednak dokładne sprawdzenie zakresu posiadanych ubezpieczeń i możliwości minimalizacji ryzyk gospodarczych.
Kodeks cywilny reguluje sądowy mechanizm odpowiedniej modyfikacji umów w związku ze zmieniającymi się stosunkami społeczno-gospodarczymi w sytuacjach nadzwyczajnych – tzw. klauzulę rebus sic stantibus.
Zgodnie z nią, jeżeli w przypadku nadzwyczajnej zmiany stosunków spełnienie świadczenia może stać się połączone z nadmiernymi trudnościami albo grozić jednej ze stron rażącą stratą, czego strony nie przewidywały przy zawarciu umowy, sąd może – po rozważeniu interesów stron i zgodnie z zasadami współżycia społecznego – oznaczyć sposób wykonania zobowiązania, wysokość świadczenia lub nawet orzec o rozwiązaniu umowy.
Rekomendacja
Jest to środek wymagający skierowania sprawy na drogę sądową i z tej przyczyny, w zaistniałej sytuacji gospodarczej, winien być traktowany jako ostateczność.
« Powrót