Aktualności

Sukces Kancelarii OKW przed Sądem Najwyższym

Sukces Kancelarii OKW przed Sądem Najwyższym

Partnerzy Kancelarii OKW pragną pogratulować Ewie Kulmie i Katarzynie Uszyńskiej –Owczarskiej, kolejnej wygranej przez Sądem Najwyższym. W dniu 10 października 2019 roku Sąd Najwyższy orzekł na korzyść klienta Kancelarii OKW – Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG).

Stan faktyczny sprawy dotyczył wypadku przy pracy. Poszkodowany w sprawie Powód został ranny podczas upadku z łyżki koparki, z której spadł na niego stos betonowych bloczków.
Poszkodowany postanowił pozwać UFG, twierdząc, że koparka biorąca udział w zdarzeniu była pojazdem wolnobieżnym (zgodnie z rozumieniem art. 2 ust 34 Kodeksu Drogowego), a tym samym winna podlegać obowiązkowemu ubezpieczeniu pojazdów mechanicznych. W przypadku wykazania tej konieczności, UFG odpowiadałby w związku z brakiem zawarcia takiej umowy ubezpieczenia przez posiadacza koparki.
Kancelaria OKW, działając w imieniu UFG, argumentowała, że skoro koparka biorąca udział w zdarzeniu była transportowana między placami budowy na lawecie, a zatem nie była pojazdem wprowadzonym do ruchu drogowego i komunikacyjnego, takie ubezpieczenie nie było konieczne. Podczas rozprawy skład Sądu Najwyższego był początkowo sceptycznie nastawiony, jednakże ostatecznie przychylono się do stanowiska przedstawionego przez Kancelarię.

W sprawie oczekujemy na sporządzenie pisemnego uzasadnienia wyroku. Niemniej jednak już na tym etapie można wywieźć wniosek, iż przedsiębiorca, który nie będzie nigdy wprowadzał koparki do ruchu drogowego a ich transport między budowami będzie odbywał się na lawecie bądź innym pojeździe, nie musi zawierać obowiązkowego ubezpieczenia OC pojazdów mechanicznych. W przypadku jednak, gdy koparka ma zamiar wyjechać na drogę, nawet chwilowo, ubezpieczenie takie będzie konieczne.

« Powrót