Aktualności

Wernisaż „80. rocznica podróży poślubnej holenderskiej księżnej Juliany po Małopolsce”

Wernisaż „80. rocznica podróży poślubnej holenderskiej księżnej Juliany po Małopolsce”

Mieliśmy przyjemność zorganizować w siedzibie naszej Kancelarii wernisaż „80. rocznica podróży poślubnej holenderskiej księżnej Juliany po Małopolsce”. Wystawa obejmowała fotografie, wycinki prasowe oraz rozmaite dokumenty będące świadectwem tytułowej podróży. Wydarzenie towarzyszyło DniuPrzedsiębiorcy organizowany co roku w Holandii.

Książęca para spędzała swój miesiąc miodowy w Krynicy-Zdroju, która przez holenderską prasę opisywana była jako polskie Vichy. Księżna Juliana i książę Bernhard dotarli do Krynicy pociągiem osobowym, nierozpoznani przez współpasażerów, konduktorów i straż graniczną. Polski MSZ nie był oficjalnie poinformowany o planowanej wizycie, dlatego kiedy już obecność książęcej pary została ujawniona, wzbudziła prawdziwą sensację wśród dziennikarzy z całego kraju. Podróż poślubna była przez nich skrupulatnie opisywana w ogólnopolskich dziennikach i lokalnej prasie.

W wyniku kilkutygodniowego pobytu holenderskiej pary książęcej w Polsce, stosunki pomiędzy obojgiem państw zacieśniły się. Nawiązano współpracę zarówno na poziomie kulturalnym, jak i polityczno-gospodarczym.

Jesteśmy dumni, że mogliśmy udostępnić i zaprezentować fragment polsko-holenderskiej historii. Dziękujemy Marzenie Drzewińskiej-Soons, autorce wystawy oraz towarzyszącego jej opracowania tekstowego. Dziękujemy Martinowi van Dijk, attaché kulturalnemu Ambasady Holandii, Stanisławowi Czartoryskiemu, którego wujek 80 lat temu był zaangażowany w podróż książęcej pary, za zaszczycenie nas swoją obecnością. Dziękujemy za wsparcie Niderlandzko-Polskiej Izbie Gospodarczej i NL.in.Bussines, a także Robertowi Mielżyńskiemu, którego dziadek był jednym z inicjatorów miodowego miesiąca, za aromatyczne wino.

OKW Kancelaria - wernisaż „80. rocznica podróży poślubnej holenderskiej księżnej Juliany po Małopolsce”

« Powrót