Od dnia 31 sierpnia 2023r. na skutek uchwalonej ustawy z dnia 26 maja 2023 r. o zmianie m.in. ustawy o gospodarce nieruchomościami, przedsiębiorcy i inne osoby prawne, będą mogli przekształcić prawo użytkowania wieczystego we własność, składając stosowny wniosek. Do tej pory z takiej możliwości można było skorzystać jedynie w odniesieniu do gruntów przeznaczonych na cele mieszkaniowe.
Nowelizacja zakłada umożliwienie nabywania przez użytkowników wieczystych prawa własności gruntów stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego, w szczególności wykorzystywanych przede wszystkim do prowadzenia działalności gospodarczej. Wniosek w takim zakresie przedsiębiorcy będą mogli złożyć tylko przez rok obowiązywania takiej regulacji. Warto pamiętać, że termin 1-roku dotyczy jedynie złożenia wniosku, natomiast cały późniejszy proces związany z zawarciem umowy, ustalenia ceny gruntu nie wlicza się do tego okresu.
W praktyce organy publiczne nie będą już mogły odmówić sprzedaży gruntu na rzecz użytkownika wieczystego, w tym przedsiębiorcy. Jednocześnie warto zwrócić uwagę, że regulacja ta dotyczy zarówno sytuacji zawarcia umowy o użytkowanie wieczyste, jak powstania użytkowania wieczystego z mocy prawa.
Przepisy nowelizacji wprowadzają również szczegółowe zasady w zakresie określania ceny sprzedawanej nieruchomości, rozróżniając warunki dla nieruchomości stanowiącej własność Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego. Ceny te będą obliczane jako wielokrotność dotychczasowych opłat za użytkowanie wieczyste.
Mając na uwadze stosunkowo krótki okres obowiązywania powyższej regulacji, już teraz warto rozpocząć proces analizy opłacalności wystąpienia z żądaniem wykupu. Z całą pewnością nowe przepisy przyczynią się do stopniowego wygaszania prawa użytkowania wieczystego, co wydaje się być pożądanym kierunkiem zmian.
Autor:
Marek Generowicz
Aplikant adwokacki