Aktualności

Prawo Komunikacji Elektronicznej a działalność marketingowa

Prawo Komunikacji Elektronicznej a działalność marketingowa

10 listopada 2024 roku weszło w życie nowe Prawo Komunikacji Elektronicznej, które zastąpi dotychczasowe Prawo Telekomunikacyjne. Zmiana ta wynika z konieczności wdrożenia do polskiego porządku przepisów dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1972, która ustanawia Europejski kodeks łączności elektronicznej. Przede wszystkim rozszerzony został katalog podmiotów, które dotychczas były objęte zakresem Prawa telekomunikacyjnego o podmioty świadczące usługę komunikacji interpersonalnej niewykorzystującej numerów (oznacza to objęcie zakresem regulacji podmioty świadczące usługi komunikacji elektronicznej takie jak np. komunikatory internetowe, poczta e-mail). Co ważne wprowadzenie nowej regulacji, podobnie jak w przypadku Prawa telekomunikacyjnego, dotyczyć będzie nie tylko przedsiębiorców komunikacji elektronicznej, ale w zakresie opisanym poniżej przepisy będą obowiązywać każdego przedsiębiorcę przesyłającego informacje handlowe bezpośrednio do danego użytkownika.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czy Prawo Komunikacji Elektronicznej przewiduje obowiązki także dla przedsiębiorców spoza branży komunikacji elektronicznej.
  • Czy ochrona przed otrzymywaniem niechcianych informacji obejmuje tylko osoby fizyczne.
  • Jakie konsekwencje niesie brak uzyskania prawidłowej zgody na przesyłanie informacji handlowych.
  • Jak odpowiednio przygotować swoją organizację na wejście w życie przepisów.

Czy Prawo Komunikacji Elektronicznej przewiduje obowiązki także dla przedsiębiorców spoza branży komunikacji elektronicznej?

Prawo Komunikacji Elektronicznej wprowadza zmiany nie tylko dla przedsiębiorstw z branży telekomunikacyjnej, ale także dla innych podmiotów, które prowadzą działania marketingowe polegające na prowadzeniu komunikacji marketingowej, niezależnie od kanału komunikacji z użytkownikiem. Przepisy obejmują firmy przesyłające informacje handlowe wszelkie kanały komunikacji, takie jak e-maile, SMS-y, wiadomości wysyłane za pomocą komunikatorów internetowych, a także połączenia telefoniczne.

Prawo Komunikacji Elektronicznej wprowadza jeden zestaw przepisów dotyczących zgód na komunikację marketingową dla wszystkich kanałów komunikacji. Eliminuje to występujące dotychczas po stronie przedsiębiorców wątpliwości interpretacyjne co do tego jak poprawnie uzyskać zgodę na przesyłanie informacji handlowych. Potwierdzone zostało wprost, że niezbędne jest uzyskanie odrębnej zgody na komunikację marketingową dla każdego kanału kontaktu z użytkownikiem, np. telefon, SMS, e-mail.

Zgoda musi być udzielona w sposób jasny i konkretny, a także zostać udzielona przed rozpoczęciem przesyłania informacji handlowych. Powinna wskazywać kanał przyszłej komunikacji, cel oraz określać podmiot, który zamierza realizować działania marketingowe. Jeśli marketing prowadzą różne podmioty prawne, użytkownik powinien mieć możliwość wyboru, któremu z podmiotów udziela zgody. Przepisy mają na celu ochronę użytkowników przed niechcianymi informacjami i ograniczenie nadużywania zgód obejmujących wiele podmiotów czy też stosowania bardzo ogólnej zgody bez ich wyraźnego wskazania.

Czy ochrona przed otrzymywaniem niechcianych informacji handlowych obejmuje tylko osoby fizyczne?

Zmiany dotyczą także konieczności uzyskania zgody na przesyłanie informacji handlowych do jednostek organizacyjnych, nie tylko w przypadku marketingu telefonicznego, ale także innych kanałów komunikacji, takich jak e-mail czy komunikatory. Oznacza to , że umieszczenie adresu e-mail na stronie internetowej firmy nie jest jednoznaczne z udzieleniem zgody na przesyłanie materiałów marketingowych np. na ogólny adres do komunikacji danego przedsiębiorcy.

Jakie konsekwencje niesie brak uzyskania prawidłowej zgody na przesyłanie informacji handlowych?

Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej może nałożyć karę administracyjną za brak uzyskania odpowiedniej zgody na przesyłanie informacji handlowych. Przedsiębiorca, który nie wypełni poprawnie obowiązku, może zostać ukarany karą administracyjną w wysokości do 3% przychodu ukaranego podmiotu osiągniętego w poprzednim roku kalendarzowym lub do 1 miliona złotych, zależnie od tego, która kwota jest wyższa.

W przypadku braku przychodu lub uzyskania przychodu poniżej progu 500.000 zł, nie przewidziano obniżenia wysokości kary, co stanowi istotne ryzyko dla małych firm. Przy określaniu wysokości kary nie będą stosowane też przesłanki nakazujące uwzględnienie charakteru i zakresu naruszenia czy też dotychczasowej działalności i możliwości finansowych podmiotu.

Przepisy te mają zniechęcić do wysyłania niezamówionych informacji handlowych oraz chronić użytkowników przed spamem i natarczywym marketingiem. Warto więc odpowiednio dostosować procesy marketingowe do nowych regulacji, aby uniknąć ryzyka wysokich kar.

Podsumowanie

Nowe Prawo Komunikacji Elektronicznej przynosi zmiany, które wykraczają poza sektor telekomunikacyjny. Nowe obowiązki dotyczą wszystkich przedsiębiorców, którzy prowadzą komunikację marketingową, niezależnie od kanału komunikacji. Wprowadzenie jasnych reguł dotyczących zgód na przesyłanie informacji handlowych ma na celu lepszą ochronę użytkowników i uporządkowanie zasad prowadzenia marketingu bezpośredniego.

Od 10 listopada 2024 r. obowiązują już nowe regulacje, jednak wiele firm wciąż nie zdążyło się do nich odpowiednio przygotować. To ostatni moment, aby zadbać o dostosowanie swojej działalności do aktualnych przepisów i uniknąć potencjalnych problemów.

Autor: Natalia Dobecka, Radca prawny

« Powrót